Koro Şefi


Burak Onur ERDEM


Dr. Burak Onur Erdem, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu daimi şefidir.Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi & Uluslararası İlişkiler bölümünden Rektörlük Ödülü ile mezun oldu. İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde müzik teorisi yüksek lisansını ve şeflik doktorasını bitirdi. Ardından Graz Sanat Üniversitesi’nde Prof. Johannes Prinz’in öğrencisi olarak koro şefliği alanında post-doktora diploması aldı.


Eğitim hayatı boyunca çalıştığı isimler arasında Michael Ellison (form & müzik teorisi), Adam Roberts (ileri armoni), Paul Whitehead (rönesans & barok stili), Lynn Trepel Çağlar (şan) yer almaktadır. Uluslararası ustalık sınıflarında Johannes Prinz, Maria Guinand, Anders Eby, Volker Hempfling, Denes Szabo, Michael Gohl, Georg Grün gibi isimlerle çalışmıştır.

2009 yılında Boğaziçi Üniversitesi Korolar Festivali’ni (KoroFest) başlattı, 2012 yılında Koro Kültürü Derneği’ni kurdu, 2015 yılında Avrupa Korolar Federasyonu yönetim kuruluna seçildi ve 2018 yılında Avrupa temsilcisi olarak Uluslararası Koro Müziği Federasyonu yönetim kuruluna atandı, Europa Cantat Tallinn ve Ljubljana Festivalleri müzik komisyonu üyeliği ve Leading Voices Utrecht Festivali müzik komisyonu başkanlığını yaptı.

Alman Lisesi yıllarında Jugend Musiziert yarışmalarında gitar ve şan dallarında ödüller aldı. Üniversite yıllarından itibaren koroları ile Türkiye başta olmak üzere Portekiz, İtalya, Hollanda, Almanya, Estonya, Macaristan, Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerde konserler verdi. Kurucusu olduğu Rezonans ile Cork, Arezzo, Varna, Marktoberdorf gibi Avrupa’nın en prestijli yarışmalarında ödüller kazandı. İtalyan Ulusal Koro Şefliği Yarışması, Arezzo Uluslararası Koro Yarışması, Alman Ulusal Koro Yarışması ve Japonya Ulusal Koro Yarışması’na jüri olarak davet edildi. Bahçeşehir Üniversitesi Koro Okulunun kurucusu oldu, Türkiye ve Avrupa’nın farklı şehirlerinde koro şefliği çalıştaylarında eğitimler verdi.

Devlet Çoksesli Korosu ile 2013 yılından beri Türkiye ve Avrupa’da sayısız konser verdi, 2016 yılında Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı’nın kurucularından oldu, Türk bestecilerinin a capella prömiyerlerini gerçekleştirdi, Avrupalı bestecilerin Türkçe eserler yazması için girişimde bulunup kayıtlarını yaptı ve koro ile 2019 yılında TENSO (Avrupa Profesyonel Korolar Birliği) üyelerinden biri olarak kabul edildi.

Halen Avrupa Koro Federasyonu Başkan Yrd. görevini sürdürmekte ve 2023 İstanbul Dünya Koro Müziği Sempozyumu’nun yürütücülüğünü yapmaktadır.


Soprano

Aytül Baktır Uğur

Betül Alpay

Betül Özdemir

Cansever Ersoy

Fatma Zehra Aslan

F. Hilal Bilgili

Gülay Akın

Gülben Özışık

Gülşen Kofoğlu

H. Engin Göksu Ünal

İlknur Tunçdemir

İrem Kırgız Aray

Leyla Aylin Akdoğan

Meltem Altun

M. Dilek Atay

Nilgün Kavut

Özlem Ercan Sevim

Alto

Demet Erdem

Elifcan Kamiloğlu

Esra Hande Lüleci

Füsun Yargıcı

Gamze Yıldırım

Gonca Örücü

Gönül Güven Şahin

İpek Seren Başeğmez

Mehtap Aksu

M. İnci Tığlı Ayağ

Nejla Danış

Nuran Ener

Sema Baysal

Serap Özdemir

Tenor

Ahmet Camcı

Alp Utku

Can Serhat Saygı

Cemal Gürsel Hakan

Emin Batu Çelikel

Erdem Serkan Saraç

Fikri Hakan Güleç

Hüseyin Alp Akyıldız

Hüseyin Gökçeaslan

İlker Aksütoğlu

İrfan Yüce

Levent Tereci

Nezih Renda

Nüsret Özer

Oğulcan Gökalp

Savaş Sakarya

Şahin Altun

Tayfun Ünver

Bas

Adem Yörümez

Ali Barbaros Erdem

Ali Sinan Gülsen

Buğra Bayram Aydınoğlu

Buğra Can Öğüt

Bülent Ergin

Cem Berkan Değirmen

Cem Hakan Özaslan

Cengizhan Yargıcı

Doğancan Koyulhisar

Eren Ateşoğlu

Görkem Yıldırım

Kemal Mert Kamiloğlu

Levent Oktay Kaya

Özer Öcbe

Tolga Salman

Turgay Budak

Volkan Nail Gevrek

Piyanistler

Filiz Balkız

Gülce Sevgen

Devlet Çoksesli Korosu

Talatpaşa Bulvarı No:38

Altındağ/Ankara/Türkiye

T: 0312 470 55 76

F: 0312 470 55 97

M: devletcokseslikorosu@ktb.gov.tr