Walter Strauss Masterclass

 

Devlet Çoksesli Korosu'nun 2016 yılından bu yana gerçekleştirdiği uluslararası koro şefliği ustalık sınıfı projesidir. Bu özel program, her yıl ülkemize davet edilen alanında uzmanlaşmış uluslararası konuk koro şefleri ile bir araya gelen altı aktif şef adayını ve koro müziğiyle ilgilenen gözlemci katılımcıları bir araya getirerek, bir hafta boyunca yoğun ve zengin bir eğitim deneyimi sunmaktadır. Aktif katılımcılar için bu süreç içinde şef adayları, Devlet Çoksesli Korosu ile işbirliği yaparak konuk şefle birlikte çalışma ve sonrasında bir konser gerçekleştirme imkanına sahip olmaktadırlar. Masterclass programı ileri seviye katılımcılara açıktır. Masterclass dahilinde başlangıç ve orta seviye katılımcılar için ise “Koro Şefliği Atölyesi” programı sunulmaktadır. Koro Şefliği Atölyesi programı; Devlet Çoksesli Korosu şefi Burak Onur Erdem yönetiminde yapılmakta ve tıpkı masterclass programında olduğu gibi altı aktif şef adayı bu defa gözlemci katılımcıların oluşturduğu bir koro ile konser yapma ve tüm katılımcıların deneyimlerini birbirleriyle paylaşabildiği müzikal bir çatı oluşturmaktadır. Gözlemci katılımcılar için ise bu masterclass, koro şefliği sanatını yakından izleme ve öğrenme fırsatı sunar. Gözlemciler, aktif katılımcıların çalışmalarını takip edebilirler. Bu, katılımcılara çok yönlü bir öğrenme deneyimi sunarak, koro şefliği sanatına derinlemesine bir bakış açısı kazandırmaktadır. Masterclass haftası boyunca, konuk şefin eğitiminin yanı sıra, Devlet Çoksesli Korosu'nun şefi Burak Onur Erdem ve ülkemizin çoksesli müziğinin önde gelen temsilcileri tarafından seminerler de düzenlenmektedir.

Seminerlerde yurt içi veya yurt dışından birçok isim koro ve orkestra müziği üzerine deneyimlerinden besteciliğe, vokal kullanımından Türkiye’de ve dünyada koro ve koro müziği yapılarına kadar hazırlanan zengin bir programla geleneksel ve güncel bilgilerin direkt olarak katılımcıyla buluşturulduğu bir ortam sağlar. Devam zorunluluğu olan bu projede, tüm katılımcılar eğitim sürecinin tamamlanmasının ardından devam durumları göz önünde bulundurularak katılım sertifikası almaya hak kazanırlar. Devlet Çoksesli Korosu, uzun yıllar boyunca koroyu çalıştırmış olan şefine adadığı bu masterclass ile çoksesli koro müziğinin sürdürülebilirliğine, yeni koro şeflerinin yetişmesine ve şef adaylarının profesyonel bir koroyla çalışabilme ve konser verme yeteneklerine katkı sağlayarak dünyadaki önemli etkinlikler arasında yer almıştır.

Avrupa Korolar Birliği (ECA) tarafından tavsiye edilen bu etkinlik, uluslararası arenada saygın bir konuma sahiptir. Bugüne kadar Paulo Laurenco (PT), Lorenzo Donati (IT), Ragnar Rasmussen (NO), Josep Vila i Casanas (ES), Jan Schumacher (DE), Georg Grün (DE) gibi birçok ünlü konuk koro şefi bu etkinlikte yer almış ve gelecekteki katılımcılar için ilham kaynağı olmuştur. Devlet Çoksesli Korosu, 22-27 Ocak 2024 tarihleri arasında İsveçli şef Gary Graden ile 8.’sini gerçekleştirdiği Walter Strauss Masterclass’ta, CSO Ada Ankara Tarihi Salon’da, 5 ülke, 21 şehirden toplam 81 katılımcıyı ağırladı. Hafta boyunca alanında uzman kişilerin verdiği seminerlerin de yer aldığı kapsamlı programda, ustalık sınıfının yanı sıra önceki yıllardan farklı olarak Devlet Çoksesli Korosu şefi Burak Onur Erdem eğitmenliğinde başlangıç - orta düzey şefler için de koro şefliği atölyesi de gerçekleşti.

2024-2025 sanat sezonunda gerçekleşmesi planlanan 9. Walter Strauss Masterclass şefi ise Ljubljana'dan Sebastian Vrhovnik olup detaylar ilerleyen tarihlerde duyurulacaktır. 

WhatsApp Image 2024-01-03 at 23.42.01.jpeg
WhatsApp Image 2024-01-04 at 00.15.50.jpegWhatsApp Image 2024-01-05 at 18.58.13.jpeg
WhatsApp Image 2024-01-05 at 18.58.27.jpeg
WhatsApp Image 2024-01-05 at 18.58.34.jpeg

Devlet Çoksesli Korosu

Talatpaşa Bulvarı No:38

Altındağ/Ankara/Türkiye

T: 0312 470 55 76

F: 0312 470 55 97

M: devletcokseslikorosu@ktb.gov.tr